
Charakterystyczne objawy choroby alkoholowej
Alkoholizm jest zaliczany do tych chorób, których objawy wyjątkowo często odznaczają się jedynie subiektywnym charakterem. Niestety, wiąże się to z tym, że osoby postronne mają poważne problemy z ich rozpoznaniem. Diagnoza jest trudna również dlatego, że sami alkoholicy często okazują się mistrzami maskowania choroby i jej symptomów, te stają się więc często widoczne dopiero w zaawansowanym stadium.
Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych szans na rozpoznanie objawów alkoholizmu u osoby nam bliskiej. Największym wyzwaniem, nie tylko dla osób znajdujących się w otoczeniu alkoholika, ale również dla terapeutów, bywa zwykle ustalenie, gdzie znajduje się granica, po przekroczeniu której nie można już mówić jedynie o upodobaniu do picia. Nie można też zapominać o tym, jak groźne potrafi być poczucie wstydu zwłaszcza, że występuje ono nie tylko u alkoholika, ale i u bliskich mu osób. I one często nie chcą pogodzić się z tym, że tak poważna choroba znajduje się w ich otoczeniu, ignorują więc alarmujące sygnały nawet wówczas, gdy ich odczytanie przestaje być poważniejszym wyzwaniem.
Alkoholizm: objawy
Alkoholizm może zostać rozpoznany przede wszystkim przez psychologa, psychiatrę oraz specjalistów z zakresu psychoterapii uzależnień. Diagnoza jest stawiana przede wszystkim na bazie zaobserwowanych wcześniej objawów. Gdy choroba znajduje się w zaawansowanym stadium, wystarczy jeden z nich, aby zorientować się, z jak poważnym problemem mamy do czynienia.
Głód alkoholowy
Najbardziej charakterystycznym z objawów niezmiennie pozostaje głód alkoholowy, on też jest uważany za głównego sprawcę uzależnienia. Chory w pewnym momencie zaczyna odczuwać przymus picia, gdy zaś go nie realizuje – zmaga się z dyskomfortem, którego nie może w żaden sposób załagodzić.
Upośledzenie kontroli
Właśnie z tego powodu innym objawem charakterystycznym dla alkoholizmu jest tak zwany zespół abstynencyjny. Pojawia się on w momencie, w którym dojdzie do przerwania picia, choć czasem występuje już wówczas, gdy decydujemy się na jego znaczące ograniczenie. Jego objawy mogą być dość zróżnicowane, możemy więc zaobserwować zarówno skoki ciśnienia, jak i zaburzenia rytmu serca, drżenie całego świata, nudności i wymioty, nadwrażliwość na dźwięki, stany lękowe i uczycie napięcia. Innym objawem jest upośledzenie kontroli wiążące się z trudnościami w unikaniu tak rozpoczęcia, jak i zakończenia picia.
Zwiększona tolerancja na alkohol
Alkoholicy mają też zwiększoną tolerancję na alkohol, co skłania je do przyjmowania jego coraz większych porcji nawet pomimo tego, że wszyscy w otoczeniu mają już go dość.