
Leczenie alkoholizmu bez tajemnic
O leczeniu alkoholizmu mówi się jako o zadaniu szczególnie trudnym. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, musimy mieć bowiem świadomość tego, że jego podjęcie i przebieg nie może odbywać się bez woli samego uzależnionego. Najczęściej odbywa się ono w wyspecjalizowanych ośrodkach terapii uzależnień i współuzależnienia, choć pomocy można szukać również we wspólnotach Anonimowych Alkoholików oraz w Klubach Abstynenta.
Leczenie alkoholizmu najczęściej bazuje na terapii, ta zaś może być nie tylko grupowa, ale także indywidualna. Pozwala ona przede wszystkim na pogłębienie wiedzy o alkoholizmie oraz świadomości choroby. Nie bez znaczenia jest i to, że chory powinien zaakceptować siebie jako alkoholika, właśnie taki krok przesądza bowiem o sukcesie dalszego leczenia. Kolejnym etapem jest zmiana stylu życia na abstynencki.
Wspólnota Anonimowych Alkoholików
Wspólnoty Anonimowych Alkoholików nie są placówkami terapeutycznymi. Nigdy się też za takie nie podają, a mimo to wiele osób jest zdziwionych, że nie można w nich liczyć nie tylko na leczenie, ale nawet na samą pomoc lekarską. Najważniejszym zadaniem, jakie stawiają przed sobą wspólnoty, jest wpłynięcie na chorego tak, aby przez kolejne 24 godziny nie zdecydował się na sięgnięcie po alkohol.
Wspólnota pomaga też swoim członkom duchowo i psychicznie w starciach z alkoholizmem. Wszystkie doświadczenia alkoholików są prezentowane na mityngach. Osoby, które należą do wspólnoty AA nie muszą być wcale abstynentami, choć oczekuje się od nich dążenia do tego, aby nie sięgać już po alkohol.
Klub Abstynenta
W Klubach Abstynenta osoby niepijące spotykają się z tymi, które nie są uzależnione. Najważniejszym zadaniem jest propagowanie korzyści, jakie niesie za sobą trzeźwy styl życia. Proces leczenia alkoholika jest skomplikowany i trwa długo nawet, jeśli chętnie współpracuje on z terapeutą uczestnicząc w spotkaniach AA. Niestety, skuteczność leczenia ciągle nie jest aż tak duża, jak można byłoby się tego spodziewać. Szacuje się, że nawet siedemdziesiąt procent uzależnionych nie osiąga stawianego przed nimi celu. Na szczęście, blisko 1/3 osiąga pewną poprawę swojego stanu, co motywuje do kolejnych prób.