
Metody leczenia alkoholizmu
W Polsce alkoholizm można leczyć bezpłatnie. Może to polegać na podjęciu terapii ambulatoryjnej albo na oddziale zamkniętym. Są tacy, którym wystarczy psychoterapia, ale też tacy, którzy alkoholizm powinni leczyć farmakologicznie.
Leczenie alkoholizmu trwa długo – od 18 do 24 miesięcy. W skład terapii wchodzą zajęcia indywidualne i grupowe.
Terapia ambulatoryjna albo na oddziale
1. Poradnia leczenia odwykowego
Tutaj należy rozpocząć terapię. Powinna się odbywać 2-3 razy w tygodniu po południu. Etap podstawowy obejmuje 4-6 miesięcy. Może obejmować także rodziny alkoholików.
2. Oddział dziennego pobytu
Tutaj zajęcia odbywają się 5 razy w tygodniu od 8 do 14 i trwają 8 tygodni. Jeśli dla kogoś takie rozwiązanie jest trudne do wdrożenia, to może zdecydować się na oddział całodobowy (6-8 tygodni).
3. Oddział leczenia zespołu abstynencyjnego
Tutaj przyjmuje się takich pacjentów, których życie jest zagrożone. Etap ten trwa 7-10 dni. Stamtąd kieruje się ich do poradni odwykowych lub samopomocowych grup anonimowych alkoholików i klubów abstynenta.
Psychoterapia w leczeniu alkoholizmu
Psychoterapia to najważniejsza forma leczenia alkoholizmu. Przede wszystkim należy uświadomić pacjentowi, że ma problem. Nie jest to łatwe, ponieważ uzależnieni zaprzeczają i nie chcą się leczyć. Trzeba ich zmotywować do abstynencji. Tutaj powinny być tworzone tzw. dysonanse moralne, czyli przedstawianie nałogu w opozycji do życiowych wartości. W ten sposób można go zmotywować do walki.
Farmakoterapia
Jest ona przydatna przy leczeniu zespołu abstynencyjnego. Podaje się w tym przypadku leki nawadniające, witaminę B6, benzodiazepiny.
Poza tym przy psychoterapii można wykorzystać podskórne wszywki albo doustne tabletki z disulfiramem. Dzięki nim po wypiciu alkoholu pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Kolejny wykorzystywany lek to taki, który zmniejsza euforyzujące działanie alkoholu, a ostatni sprawia, że znika przymus picia. Nie są one refundowane. Nowe lekarstwo sprawia, że można zmniejszyć ilość wypijanego alkoholu.
Gdy alkoholik nie chce się leczyć
Leczenie się jest dobrowolne, chyba że otrzymało się sądowy nakaz leczenia. Aby mogło dojść do sądowego nakazu, trzeba przebyć długą drogę: gminna komisja rozpoczyna postępowanie na wniosek np. sąsiada. Muszą być jednak spełnione pewne warunki: alkoholik od dawna poddaje się nałogowi i nie chce sam podjąć się leczenia. Druga sprawa, to jeśli alkoholik zagraża innym swoim nałogiem.
Najpierw komisja próbuje przekonać alkoholika do leczenia. Potem ewentualnie kieruje sprawę do sądu.