
Na czym polegają testy przesiewowe na alkoholizm?
Test przesiewowy na alkoholizm jest rozwiązaniem, które umożliwia nam ocenę prawdopodobieństwa tego, że może dojść do wystąpienia problemów z alkoholem, a więc zarówno problematycznego picia, jak i samego uzależnienia. Oczywiście, na jego podstawie nie da się postawić diagnozy o ostatecznym charakterze, nie da się jednak ukryć, że test taki jest bardzo wartościowy zwłaszcza w odniesieniu do osób młodych oraz kobiet w ciąży.
Test taki ma na celu wyodrębnienie tych osób, które mogą pić problemowo, choć wcale nie musi być stuprocentowo pewny. Badanie tego rodzaju ma jedynie pomocniczy charakter i właśnie w ten sposób powinno być przez nas postrzegane. Na szczęście, mamy też do czynienia z rozwiązaniem, które ułatwia rozpoznanie choroby alkoholowej, a co za tym idzie – może okazać się znakomitym działaniem o charakterze profilaktycznym.
Na czym polega test przesiewowy na alkoholizm?
Osoba, która decyduje się na poddanie się testowi, musi odpowiedzieć na pytania, które pomagają w rozpoznaniu problemów z alkoholem. Jeśli wynik testu jest pozytywny, można domniemać, że badany ma problem z alkoholem, a tym samym konieczne jest podjęcie prób dokładniejszej diagnozy.
Rodzaje testów przesiewowych na alkoholizm
Nie ma jednego tylko testu przesiewowego, a te, które są używane najczęściej, składają się z kilku, a nawet kilkunastu pytań. Jeśli lekarz i pacjent nie mają czasu na jego przeprowadzenie, zwykle wstępna diagnozę stawia się na podstawie odpowiedzi na jedno pytanie. Te dotyczy tego, czy w czasie ostatnich trzech miesięcy podczas jednego spotkania towarzyskiego zdarzyło się wypić więcej niż pięć napojów, w skład których wchodził alkohol. Naukowcy ze Stanów
Zjednoczonych analizujący odpowiedzi na tak postawione pytanie zwracają uwagę na to, że już na tym etapie można wskazać, kto spełnia kryteria picia ryzykownego. Szczególnie wartościowy wydaje się w tym kontekście test CAGE. Jego atutem jest nie tylko skuteczność, ale i oszczędność czasu, test ten składa się bowiem z zaledwie czterech pytań. Z kolei WHO zaleca stosowanie testu AUDIT. Tu mamy do czynienia z dziesięcioma pytaniami pozwalającymi na ustalenie aktualnych i potencjalnych problemów z alkoholem.