
Specyfika choroby alkoholowej
Bez względu na to, czy mówimy o alkoholizmie, chorobie alkoholowej, czy też o uzależnieniu od alkoholu, za każdym razem mamy do czynienia z okresowym piciem alkoholu po to, aby przekonać się o jego działaniu psychicznym, choć czasem motywacją może okazać się również potrzeba uniknięcia złego samopoczucia, które pojawia się po próbie odstawienia uzależniającego trunku.
Istotna tej choroby jest więc uzależnienie od środka narkotycznego tak na poziomie fizycznym, jak i psychicznym. Uzależnienie psychiczne bazuje na odczuwanej przez alkoholika potrzebie spożywania alkoholu po to, aby poprawić swoje samopoczucie. Nieco inaczej jest z uzależnieniem fizycznym, te bowiem objawia się nie tylko wzrostem tolerancji na alkohol, ale również utratą kontroli nad tą jego ilością, jaka jest przez nas wypijana. Jednym z jego objawów jest też zespół abstynencki, który dochodzi do głosu natychmiast, gdy tylko odstawimy alkohol.
Alkoholizm jest chorobą pierwotną
Alkoholizm jest chorobą pierwotną, często postrzega się go więc jako przyczynę powstawania wielu innych problemów ze zdrowiem.
Alkoholizm jest chorobą śmiertelną
Kolejną cechą charakteryzującą alkoholizm jest to, że mamy w jego przypadku do czynienia z chorobą śmiertelną. Jeśli nie jest leczony, jego konsekwencją jest śmierć na skutek jednej z chorób somatycznych, do których prowadzi. Ciągle jednak mówimy o chorobie, a skoro tak, należy pamiętać o tym, że alkoholizm nie tylko powinien być leczony, ale również jako taki może być powstrzymany. Choć wiemy o nim coraz więcej, do dziś nie brakuje ludzi, którzy oceniają alkoholizm przede wszystkim przez pryzmat moralności. Tymczasem wcale nie jest tak, że stanowi on dowód na słabość charakteru i upadek moralny.
Poważną konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że nadal nie brakuje osób, które potrafią kwestionować zasadność leczenia alkoholików. Nie zmienia to jednak faktu, że mamy do czynienia z chorobą i tak podchodzimy do alkoholizmu. Im szybciej uda się go wykryć, tym krócej będzie trwało dochodzenie do zdrowia. Tu jednak napotykamy na poważny problem, gdy bowiem mówimy o pierwszych stadiach alkoholizmu, powinniśmy mieć świadomość tego, że są one wyjątkowo trudne do uchwycenia.
Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że bardzo często mamy do czynienia z tak zwanym piciem towarzyskim, a granica pomiędzy nim i piciem chorobowym nie jest jasno ustalona. Problemem może być i to, że każdy nieco inaczej reaguje na alkohol, mamy więc do czynienia z osobami, które przez wiele lat nie odczuwają żadnych fizycznych skutków picia nawet pomimo tego, że choroba alkoholowa rozwija się zyskując na intensywności.