
Uzależnienie od alkoholu u osób małoletnich
Uzależnienie od alkoholu u dzieci nie jest tak częste, jak u dorosłych, niestety nie jest to zjawisko marginalne. Takiemu stanowi rzeczy sprzyja nasza kultura – dzieci od małego uczą się, że wszelkie przyjęcia i święta nie mogą się obyć bez alkoholu, szybko zaczynają go pić, a naciski społeczne w tej kwestii są znaczne. W kraju, gdzie dzieci zaczynają pić przeciętnie w wieku 12 lat, uzależnienia nieletnich nie są rzadkością.
Specyfika dziecięcego uzależnienia
Im wcześniej dziecko zacznie pić alkohol, tym szybciej popadnie w nałóg. Większość nastolatków poznaje alkohol w domu, za przyzwoleniem rodziców, a następnie przez kilka kolejnych lat już go nie pije. Jednak niektórzy znajdują się pod szczególną presją grupy rówieśników. Szybkość popadnięcia w nałóg zależy także bezpośrednio od tego, jak często dziecko lub nastolatek sięga po alkohol. Im częściej, tym ryzyko jest większe. Jeśli dziecko zacznie regularnie pić, zanim ukończy 15 lat, ma znacznie większe szanse na kłopoty z uzależnieniem od alkoholu, niż dorosły. Warto również wspomnieć, że [picie alkoholu w odpowiedzi na kłopoty i codzienne trudności znacznie wzmacnia to zachowanie i prowadzi do szybkiego popadnięcia w nałóg.
Kultura picia alkoholu
W Polsce picie alkoholu jest normalne i codzienne. Co więcej, często sięgamy po mocne alkohole. Robimy to przy okazji imienin, urodzin, świąt, ciesząc się z sukcesu i zapijając smutki. Większość spotkań towarzyskich oznacza obecność alkoholu w bardzo pozytywnym kontekście. Tego uczą się dzieci i młodzież – najczęściej towarzysząc swoim rodzicom i przejmując ich zwyczaje.
Zaczyna się od szampana bezalkoholowego, specjalnie dla dzieci, by mogły celebrować swoje urodziny „jak dorośli”. Następnie dziecko jest powoli włączane w rodzinną kulturę picia. Jeśli na tym etapie nie zostaną mu wskazane granice i nie będzie miało z kim porozmawiać o rozsądku w piciu, może w przyszłości łatwiej ulegać naciskom rówieśników. Nastoletnie dzieci piją powszechnie – dwa razy częściej, niż palą papierosy. W wieku 16 lat zdecydowana większość ma już za sobą inicjację alkoholową.
Dlaczego dzieci sięgają po alkohol?
Przyczyny są różne. Najczęstszą stanowią jednak naciski ze strony rówieśników – dzieci piją, by poczuć się dorosłe i by zaimponować kolegom i koleżankom. Odmawianie naraża na wyśmianie, utratę pozycji w grupie rówieśniczej, co dla nastolatków jest niezwykle przykre. Niektórzy piją dlatego, że są ciekawi skutków używania alkoholu, a inni w ten sposób buntują się przeciwko zakazom i społecznym konwencjom.